Benefity zelené střechy
Tepelný izolant
Zelená střecha výborně upravuje teplotu interiéru. V létě zachycují rostliny a substrát většinu slunečního záření. Naopak v zomě, povrch střechy zachycuje nejnižší teploty, které nesnižují životnost hydroizolační fólie. Proto můžeme říci, že zelená střecha chrání a prodlužuje životnost hydroizolace a konstrukci střechy před teplotními výkyvy a klimatickými vlivy.
Úspora nákladů na vytápění
Zelené střechy snižují náklady na vytápění, protože zmírňují teplotní výkyvy v zimě a stejně tak i v létě. V případě letního období se snižuje používání klimatizací až o 75%, protože přirozeně zachycuje sluneční paprsky právě na vegetační vrstvě zelené střechy. Interiérová teplota budovy se snižuje díky zelené střeše o 3-4 stupně.
Zvýšené hodnoty nemovitostí
Stejně jako několik let vysazené stromy zvyšují hodnotu pozemku, tak i zelené střechy zvyšují architektonickou a estetickou hodnotu nemovitosti.
Podpora biodiverzity
Biodiverzita rostlin a zvířat je ohrožená po celém světě. Člověk svou činností respektive nečinností významně přispívá k odumírání různých druhů zvířat a rostlin. Tento nepříznivý jev je hmatatelný hlavně ve městech, a právě proto podporou vegetačních střech vytváříme nové útočiště pro různé živočišné druhy, včely, motýly a jiný hmyz.
Snižování hluku
Zelená střecha je tvořená z několika vrstev, které dokážou zredukovat hluk přicházející z externího prostředí. Například za deště je mnoha lidem nepříjemný zvuk padajících kapek na střechu a právě zelená střecha tlumí tento nepříjemný zvuk
Nový prostor na nemovitosti
Zelená střecha poskytuje nový prostor využití na nemovitosti. V závislosti od výběru typu zelené střechy je možné rozšířit svoje aktivity na vegetační střeše na příklad o relaxování, sportování, zahradničení a mnoho jiného.
Důležité je, že vracíme zeleň do měst.
Zachytávání srážkové vody
Zelené střechy zadržují až 90% atmosférických srážek a to hlavně kvůli střešnímu substrátu a hydroakumulační rohoži, která část vody propustí okamžitě a část zachytí v malých kalíškách. Z těchto vrstev si rostliny postupně čerpají vodu, která se opětovně vypařuje do ovzduší. Jinými slovy, zelená střecha pomáhá zachovávat přirozený vodní cyklus v krajině a zamezuje jejímu vysoušení. V dnešní době je velmi podstatné, aby srážková voda, která dopadne na střechu okamžitě neodtekla kanalizací pryč.